top of page

רגע לפני שחותמים

(או: מה חשוב לבדוק לפני שקונים דירה)

החלטתם לרכוש דירה. ברכות!

אתם יוצאים עכשיו למסע מרתק של ביקורים ומפגשים עם מוכרי דירות, שיחות עם מתווכים, אנשי מכירות, התלבטויות, חששות, התייעצות עם כל מי שאתם מכירים וכולי וכולי.

לא פשוט... אבל אפשר גם אחרת. ככל שיודעים יותר פרטים לגבי מה שכדאי לבדוק ולבחון לפני הרכישה כך התהליך יכול להיות קל יותר ואולי אפילו מהנה.

הצעד הראשון ואחד החשובים ביותר בתהליך הוא להבין מה בעצם אתם מחפשים.

בשוק קיימות הרבה מאוד דירות מסוגים שונים וללא מיקוד אתם עלולים ללכת קצת לאיבוד...

נסו לאפיין בצורה המפורטת ביותר שתוכלו, מהם הקריטוריונים החשובים לכם לפי סדר עדיפות, למשל: מספר החדרים, גודל כללי במ"ר, גודל סלון, גודל מטבח, גדלי חדרי שינה, כיווני אוויר, כיווני שמש, קומה, מעלית, מרפסת וכו'. נסו לתת משקל לכל קריטריון, מה חשוב יותר ומה פחות לפי החשיבות שלו לגביכם.

אחרי שעשיתם זאת, הכינו רשימה שכוללת את כל הפרמטרים ולכו איתה לכל דירה שתראו.

כך תוכלו לסמן לגבי כל דירה שראיתם את הנתונים שלה ביחס לדרישות שלכם ואחר כך להשוות בין הדירות.

כמובן שיש לקחת בחשבון את השאלה האם באפשרותכם לרכוש דירה גם במצב פחות טוב ולבצע בה שיפוץ או למצוא דירה שתתאים בדיוק לדרישותיכם ללא צורך בשיפוץ כלל או בכמה פעולות קוסמטיות.

במקרה של רכישת דירה מקבלן, יש להבין מהי עלות כל שינוי שתחפצו לעשות בה.

בנושא רכישת דירה יש להבחין בין דירה חדשה מקבלן לבין דירה מיד שניה. במאמר זה אתייחס לדגשים החשובים לשני המיקרים:

- בדקו את הסביבה הקרובה: אופי הרחוב (שקט/סואן), קירבה למוסדות חינוך, קירבה לשירותי קהילה, קירבה לפארקים/גני משחקים, מרכזי קניות וכו'.

- מראה הבנין: חשוב מאוד להסתכל גם על מראה הבנין והאם הוא מטופח או לא. שימו לב לניקיון הכללי, לאזור פחי הזבל, לאזור תיבות הדואר, צמחיה ותחזוקת המבנה באופן כללי.

- הדירה באופן כללי: נסו לבדוק מה אתם מרגישים בדקות הראשונות שלכם בדירה, האם יש בה תחושה מרווחת, האם היא מוארת, האם החלל מרגיש לכם נעים? יש לציין כאן שיחד עם בדיקת תחושות אלה, יש לנסות ולהסתכל מעבר לריהוט הקיים של דיירי הבית או הסידור הפנימי שבו הם בחרו. נסו להבחין בפוטנציאל של הדירה.

- בידקו את מבנה הדירה, הזרימה בין חללי הדירה חשובה מאוד וגם הקשר בין הפונקציות, מטבח-סלון, מטבח-פינת אוכל, סלון-חדרים וכו'.

- בידקו את גדלי החדרים, באופן כללי חדר שגודלו כ- 9 מ"ר יתאים לילד אחד וחדר שגודלו כ- 12 מ"ר יוכל להתאים לשני ילדים.

- בידקו האם קיים בדירה דוד שמש. בחלק מהדירות קיים דוד חשמל בלבד שאיננו מומלץ גם מבחינה כלכלית וגם מבחינה אנרגטית סביבתית.

- בררו מהם כיווני הדירה. חשוב להבין זאת גם בהיבטי אוויר וגם בהיבטי שמש. חדרים הפונים למזרח יקבלו שמש ישירה בבוקר וחדרים הפונים למערב יזכו לאוויר נעים בשעות אחר הצהריים וקרני שמש של שקיעה. חדרים הפונים לצפון לא יקבלו שמש ישירה בכלל ועלולים להיות מעט חשוכים אם פתחי החלונות לא גדולים מספיק. כיוון דרום נחשב לכיוון מועדף כיוון שהוא מואר בכל שעות היום ויחד עם זאת השמש אינה ישירה או מסנוורת.

שני חלונות בחדר ייגרמו לזרימת אוויר טובה יותר, בעיקר אם הם נמצאים אחד מול השני.

בהקשר זה, יש לבדוק מה מתאים לכם, זה לא קבוע אלא משתנה מהעדפות אישיות של רוכשים שונים.

- אל תתביישו לפתוח ברזים. חשוב מאוד לבדוק את לחץ זרם המים בדירה, זה עשוי להעיד על בעיות שקיימות בתשתית הצנרת בדירה.

- בידקו האם יש חלון בחדרי השירותים והרחצה. לעיתים לא קיים חלון והאיוורור מתבצע על ידי וונטה או חלון פנימי.

-  במטבח יש לבדוק האם מבנה ומיקום הפונקציות מתאים עבורכם. זרימה נכונה בין המקרר, הכיור והכיריים היא משמעותית ביותר, וכמו כן כמות משטחי העבודה וגודלם.

- פינת האוכל לעיתים אינה מוגדרת, אלא ממוקמת בחלל המרכזי כמעבר או כחלק מחלל אחר. שימו לב לכך אם זה חשוב לכם.

- בידקו היטב האם קיימים רטיבות או סדקים בדירה. לעיתים יהיה צורך בתיקונים קלים, אך לפעמים נדרש יהיה להזמין איש מקצוע לבדיקת תשתיות הדירה.

- בידקו היכן ממוקמים מכונת הכביסה והמייבש והיכן ניתן לתלות כביסה. בדירות מסויימות אפשרות התליה לא קיימת ועליכם לשאול את עצמכם האם זה מתאים לכם.

חשוב! אם התקדמתם בתהליך והדירה מוצאת חן בעיניכם על פי כל הקרטריונים, בידקו בעירייה או ברשות המקומית שלא קיימות בדירה חריגות בניה שאינן מוסדרות. מדובר על בדיקה פשוטה של שרטוט הבית כפי שמופיע במשרדי העיריה לבין מבנה הנכס בפועל.

מעבר לכל האמור, אני מאמינה שיש משקל גדול לאינטואיציה. לכל מקום שאנחנו מגיעים אליו יש אנרגיות שגורמות לנו להרגיש בו כך או אחרת. אז אחרי שבדקתם את כל יתר הדברים, תנו משקל גם לתחושה הזו, ייתכן שזה מה שיכריע בסופו של דבר את הכף בין דירה אחת לאחרת.

בהצלחה!

  

<script>
  (function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){
  (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o),
  m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)
  })(window,document,'script','https://www.google-analytics.com/analytics.js','ga');

  ga('create', 'UA-101292309-1', 'auto');
  ga('send', 'pageview');

</script>

bottom of page